נגישות
  • ניווט בעזרת מקלדת
  • התאמה לעוורי צבעים (גווני שחור/לבן)
  • התאמה לכבדי ראיה (צבעוניות הפוכה)
  • פונט נגיש
  • AAA
  • ביטול הנגישות (תצוגה רגילה)

מה ההבדל בין בוכנה פניאומטית לבוכנה הידראולית

  • 10.06.2013

אחד המוצרים השימושיים ביותר הוא הבוכנה. מדובר במרכיב חשוב בכל מכונה וברבים מהמכשירים, כך שקשה מאוד יהיה שלא להבחין מדי פעם בחלק המשמעותי הזה. יחד עם זאת, בבוכנה ניתן להתקל גם בגרסה ההידראולית שלה וגם בזאת הפניאומטית והשאלה שעולה היא מה כל אחת מהן עושה ומהו בדיוק ההבדל ביניהן?

מהן בוכנות הידראוליות ואילו סוגים שלהן תוכלו למצוא

הבוכנה ההידראולית מפעילה כוח רב בצורה ליניארית והיא למעשה מורכבת מגליל כשבתוכו מופיעה הבוכנה עצמה, הנעה באמצעות לחץ של נוזל שדוחף את הגליל, החלק שמבצע את העבודה המכנית הדורשת כוח רב. משאבת שמן מזרימה אל הבוכנה לחץ רב וכתוצאה מכך הבוכנה מצליחה לנוע קדימה ואחורה, כשהדבר החשוב ביותר אליו יש לשים לב הוא מניעת כניסת אוויר אל הבוכנה, אוויר שלא יאפשר לבוכנה להפתח במלואה. כמובן שישנם סוגים שונים של בוכנות הידראוליות, בוכנות ידניות ובוכנות ממונעות. הדוגמא הטובה ביותר לבוכנה הידנית היא מוצר שכולנו מכירים, לצערנו בנסיבות לא הכי משמחות, המגבה של הרכב. כאשר אנו שולפים את המגבה בסיטואציה של תקר ברכב לצורך העניין, על מנת להעלות מעלה את הרכב אנו נאלצים לסובב את המגבה ועקב כך אנו מפעילים את הכוח הידני שלנו על הבוכנה. לעומת זאת, הבוכנות האוטומטיות מקבלות את אספקת השמן לא הודות לכוח הידני שלנו, אלא בעזרת משאבות ממונעות שמזריקות אליהן את השמן ומפעילות את הבוכנה.

מהן בוכנות פניאומטיות ואילו מוצרים פניאומטיים נוספים נמצאים בשוק

הבוכנה הפניאומטית עובדת בצורה שונה. אם הבוכנה ההידראולית פועלת על שמן, הבוכנה הפניאומטית פועלת על גז דחוס, כשבדרך כלל מדובר בלחץ אוויר. גז דחוס הינו גז המסוגל להתפשט עקב הפרשי לחצים בין הגז הדחוס לאוויר החופשי ועל ידי כך גורם לבוכנה לנוע לכיוון הרצוי, שנשלט על ידי מוט הכוח בבוכנה. פרט לבוכנה הפניאומטית ישנם מוצרים נוספים בתחום כמו מערכות ואקום ולחץ מיוחדות, פאנלים פניאומטיים ועוד מוצרים נוספים הפועלים על לחץ אוויר. יחד עם זאת, הבוכנה הפניאומטית היא ככל הנראה המוצר המוכר והשימושי ביותר בקרב שלל האלמנטים הפועלים על לחץ אוויר.