נגישות
 • ניווט בעזרת מקלדת
 • התאמה לעוורי צבעים (גווני שחור/לבן)
 • התאמה לכבדי ראיה (צבעוניות הפוכה)
 • פונט נגיש
 • AAA
 • ביטול הנגישות (תצוגה רגילה)

Apex Dynamics- הטמעת גיר כרכיב במערכות הנעה

 • 10.08.2020

אחד התקנים הנפוצים לשימוש במערכות הנעה הוא הגיר (ממסרה). להטמעתו ביישום יש מספר רב של יתרונות, בינהם:

 • הפחתה של מהירות המנוע
 • הגדלה של המומנט הזמין ליישום
 • שיפור הרזולוציה במערכת
 • הפחתה של האינרציה המשוקפת בריבוע יחס ההפחתה
 • אפשרות בחירת מנוע ודרייבר במומנט נמוך ובמידות קטנות
 • הורדת המחיר הכולל של המערכת

מבין הגירים השונים, הגיר הפלנטרי (Planetary Gear) הוא הרווח ביותר, זאת בזכות הבנייה המודולרית הפשוטה שלו- מערך גלגלים המסודר כמערכת השמש. מבנה זה מקנה לגיר הפלנטרי 2 יתרונות מרכזיים: נצילות גבוהה- מעל 90% בהשוואה לנצילות של ממסרה חלזונית העומד על כ- 40%-50%, והקניית קשיחות גבוהה יותר למערכת המכנית.

APEX DYNAMICS היא מהיצרניות מהמובילות בעולם בייצור גירים פלנטריים, מציעה מגוון גבוה של סדרות גירים שמציגים מאפיינים שונים ועלויות שונות. מבין ההיצע הרחב ניתן באופן פשוט לבחור את הגיר המתאים ליישום, תוך בחינת כל הפרמטרים הרלוונטיים להתאמה אופטימלית לצרכי ומטרת היישום.

בכתבה הבאה נסקור את סדרות הגירים המובילות של APEX DYNAMICS ונציג נקודות שכדאי לשקול רגע לפני שמבצעים את הבחירה.

הביצועים הטובים ביותר בשוק לסביבת עבודה תובענית

ל- APEX DYNAMICS מספר סדרות של גירים פלנטריים שמובילות את שוק ההינע.

סדרת ה- AFH היא סדרת מוצרים שמביאה גירים עם הביצועים הטובים ביותר בשוק לסביבת עבודה תובענית. סדרה זו מיועדת בעיקרה עבור יישומים עם מומנט גבוה במיוחד ודיוק מירבי. גלגלי השיניים של הגירים עוברים בתהליך הייצור הקשיה על ידיPlasma Nitriding  שיוצרת פני שטח קשיחים ביותר. טבעת מעטפת גלגלי השיניים ממוקמת במבנה הגיר עשויה פלדת אל חלד.

סדרת ה AFH מוצעת בגדלי פלאנג' של 60-240 מ"מ רבוע ומיועדת למומנטים רציפים ביציאה בטווח של עד NM4090. הגירים בעלי נצילות גבוהה בטווח של 94%-97% וחופש מינימאלי (Backlash) בטווח של 1-2 arc-min בהתאם לדרישת הלקוח.

ליישומים שדורשים מומנט גבוה יותר, מציעה APEX DYNAMICS גירים מסדרת AH בגדלים של 64-450 מ"מ רבוע, המיועדים למומנט רציף של עד [NM10,915]. 

לעיתים הלקוח זקוק לגיר חזק אך קטן מידות וזאת לאור מגבלות מקום ביישום.  לצורך זה פיתחה החברה סדרה מקבילה המכונהAHK , בה יש גירים זוויתיים עבור יישומים הדורשים חסכון במקום או שינוי כיוון ציר היציאה.

 

יכולות עבודה ברמה בינונית - גבוהה בעלות תחרותית

עבור יישומים הדורשים עלות-תועלת גבוהה פיתחה APEX את סדרת ה- PII שמציעה גירים עם יכולות מעולות לטווח ביצועים בינוני עד גבוה, בעלויות נמוכות מאוד ותחרותיות לשוק הגירים הפלנטריים.

גירי ה- PII מיוצרים בגדלי פלאנג' 60-155 מ"מ רבוע וניתן להשיגם בהתאמה במידות אינטש לפי גדליNEMA 23 / NEMA 34 / NEMA 42 . לגירים אלו יחס תמסורת של 3:1 עד 100:1 והם מתאימים למומנט רציף בטווח של [ NM10-308]. כמו כן, לגירים יש נצילות גבוהה במיוחד בטווח של 94%-97% ודרגת חופש של 6-12arc-min . לגיר ה PII כוחות רדיאליים וציריים המותרים על ציר היציאה של הגיר בטווח של [N500-4500]. 

בדומה לסדרות אחרות בAPEX, גם לסדרת PII פותחה "סדרה אחות" של גירים זוויתיים, סדרת ה- PIIRליישומים עם מגבלת אורך שמצריכים התקנת מנוע בזווית אחרת.

גירים הדורשים דיוק גבוה ו Backlash מינימאלי

ל-APEX  סדרה נוספת של גירים בעלי דיוק גבוה במיוחד בשם AB/AF. לסדרה זו דרגת חופש גלגלי השיניים של arc-min, נתון המביא אותנו קרוב מאוד למצב שלZero Backlash . כך ניתן להשיג דיוק גבוה מאוד לאפליקציות הדורשות מומנט גבוה תוך שמירה על דיוק מירבי. 

מאפיין נוסף של הסדרה- טווחי מומנט רציף של 14-1500 [NM] וגם לה נצילות גבוהה למדיי בטווח של 94%-97%.

בנוסף לסדרות המוצרים המובילות, יש עוד מגוון רחב של גירים זוויתיים עם 2-3 צירי יציאה או ציר חלול. בכל סדרות הגירים של APEX קיימת אפשרות לביצוע שינויים במפרט בהתאם לדרישת הלקוח(Custom Gear) . מבין הדרישות להתאמה אישית, ניתן להחליף את סוג הגריז לתנאי טמפרטורה שונים, לשנות את מידות הגיר ולערוך שינויים מכאניים נוספים, כגון צביעת גירים בצבע אחר, אטימה מיוחדת, טיפול משופר נוגד קורוזיה והתאמה מכאנית לכל סוגי המנועים הקיימים בשוק.

 

APEX DYNAMCIS Gearbox Design Tool

כדי לסייע ללקוחות לבחור את הגיר למנוע הנדרש באפליקציה, פיתחה APEX DYNAMICS כלי שנקרא DESIGN TOOL. הכלי בנוי ממאגר עצום של יצרניות מנועים שונים, כאשר לכל יצרן יש את האופציה לבחור את המנוע הספציפי ולהתאים אליו את הגיר הנדרש לאפליקציה, כך שהוא מקבל מיד את דפי הנתונים הרלוונטים וקובץ תלת-מימד, וחוסך שעות תכנון רבות.